streda 10. decembra 2014

Ups & Downs, alebo... prečo?

Autorka: Katka Liptáková

Na úvod by som rada poznamenala, že aj keď je tento článok vsadený do tréningového prostredia, myslím si, že je aplikovateľný na akúkoľvek oblasť života (štúdium, práca, osobný život a pod. – žiadne medze).

Modelová situácia:
Zlepšujúci sa výkon. Nadšenie z tréningu. Túžba stále skúšať nové veci a posúvať hranice svojich možností. Rastúca sila. Osobáčiky. Bedňa na súťaži. Dosiahnutie stanovených cieľov. Prekonávanie strachu.....
No zrazu to príde. Zlý deň, všetko je naraz príliš náročné. Váhy, s ktorými ste sa včera rozcvičovali, vám dnes padajú z rúk; nedokážete urobiť 5 súvislých opakovaní cvikov, ktoré máte už dávno v malíčku; všetko vás bolí, ste unavení, znechutení, prípadne až demotivovaní..... Môže to trvať jeden deň, týždeň, možno dva....mesiac? Niečo nie je v poriadku a vy neviete čo. Máte pochybnosti, či to čo robíte, robíte správne. Alebo či je vôbec správne to, čo momentálne robíte a fráza „oddýchni si, to prejde“ vám už spôsobuje alergickú reakciu....

Cieľom tohto článku nie je použiť niekoľko známych motivačných fráz, typu „čo ťa nezabije to ťa posilní“, „no pain no gain“ alebo „všetko je v hlave“, vysvetliť ich význam, aplikovať ich na pár príkladov a brať to za vybavenú vec (faktom je, že prevažnú väčšinu cvičencov podobné výroky vôbec neoslovujú a taktiež, ak sa človek nachádza v stave opísanom vyššie, sú preň tieto slová totálne zbytočné a neúčinné). Naopak. Cieľom tohto článku je donútiť vás zamyslieť sa nad tým PREČO.

1.)    Prečo sa deje to, čo sa deje.
Prečo som slabý/á, prečo mám zrazu tak zlú náladu, prečo sa môj postoj otočil, prečo to, čo mi spôsobovalo radosť mi zrazu skôr prináša  viac trápenia...? Je to zlá životospráva? Nedostatok regenerácie? Málo spánku? Príliš ambiciózny programming? Zanedbané zranenie? Zlý mind set?
Dôvodov môže byť viac, no väčšinou sú veľmi ľahko odhaliteľné. Podľa môjho názoru, odpoveď na prečo môžeme nájsť niekde v týchto troch základných líniách: výživa – regenerácia – nastavenie tréningu. Mali ste tento týždeň viac práce ako obvykle a menej ste toho naspali? Po tréningu si na večeru pravidelne zabijete colu so snickerskami? Pushujete sa každý deň na tréningu do maximálnych váh, ktoré sú paradoxne stále nižšie a nižšie? Vidíte kam tým mierim? Ľudia majú vo zvyku veci zbytočne komplikovať, zveličovať, hľadať problémy, tam kde v skutočnosti nie sú, prehliadajú základné jednoduché princípy a odmietajú im pripisovať dôležitosť - pretože sú príliš jednoduché. Príliš jednoduché na to, aby mohli vyriešiť tak veľký problém...Vašu nespokojnosť.
Považujem to za úplne normálne a nejdem vám teraz tvrdiť, že ja sama k tomu nemám sklony – no stále sa je čo učiť. Vedieť odhaliť problémy a využiť to vo svoj prospech považujem tak isto za skill, ktorý sa jednoducho treba naučiť a vedieť používať. Nabudúce, keď sa budete snažiť odhaliť to, čo vám bráni vo vašom postupe alebo napredovaní, skúste jednoducho začať od základov. Možno budete prekvapení ako málo stačí.
           
2.)    Prečo robím to, čo robím.
Sú situácie, kedy vieme presne definovať problémy. No jednoducho nedokážeme nájsť tú poslednú kvapku energie, čo by nás preniesla cez naše prekážky. Dokonale naplánované tréningy, precízne stravovanie, ukážkový prístup k všetkým formám regenerácie (fyzickej aj mentálnej), no predsa sa to zrazu nakopí a naša modelová situácia sa stane realitou. A možno nemáte až tak vyšperkovanú stravu (možno potrebujete narýchlo upraviť váhu a z nedostatočného príjmu kalórii sa cítite vyčerpaní), možno nemáte až tak vyhovujúci pracovný čas a na tréningy chodíte pravidelne unavení ( je pochopiteľné, že nie každý musí byť full-time atlét) a možno už máte za sebou dlhú sezónu, ktorá bola nabitá súťažami a jednoducho už nevládzete. No aj napriek tomu, sa z určitého dôvodu ešte potrebujete pushovať, trénovať, vygradovať formu, jednoducho ostať na trati – čaká vás posledná súťaž, testovacie obdobie a vy chcete dosiahnuť tie najlepšie výsledky, alebo prosto chcete stoj čo stoj vytrvať a dodržať váš plán. Nechcete a nemôžete prestať, no neviete ako pokračovať. Vtedy je dôležité položiť si otázku, ktorej odpoveď ja osobne považujem za kľúčovú:
Prečo robím to, čo robím?
A odpoveď „lebo ma to baví“ nepovažujem za postačujúcu odpoveď. ;) Vždy je za tým niečo viac. Aký je váš dôvod? Prečo robíte presne to, čo robíte? Prečo to robíte práve spôsobom akým to robíte? Prečo je to pre vás dôležité? Je pre vás dôležitý výsledok, alebo samotný proces? Práve odpovede na tieto otázky, ich pochopenie a uvedomenie si ich hodnoty, predstavujú tú poslednú kvapku paliva do vášho motora, ktorá vám umožní dostať sa do cieľa. Skúste si na ne odpovedať – pokojne aj teraz.

Vravíte si: „Mind game? To nie je pre mňa, na také veci neverím!“ No ste len tak silní, ako váš najslabší článok. Ak je to vaša psychika, ako vám pomôže, že máte tvrdo natrénované, keď to neviete zo seba dostať vtedy, keď sa to najviac počíta, lebo niečo vás vo vnútri „brzdí“ a vy nedokážete nájsť dôvod prečo pokračovať?

Môžete sa poddať procesu, alebo byť jeho aktívnou súčasťou a tvorcom...je to na vás.


Aký je váš dôvod?

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára